SPORTS ASSOCIATION AWARDS

Blues, Half Blues and Club Letters are awards given by the Adelaide University Sports Association. These awards recognise high achievement both on and off the playing field. Only current Adelaide University students can receive Blues and Half Blues, while non-students and students may receive Club Letters.

Jo Waugh, Jeff Dutschke and Mel Johnson at the 2010 Blues Awards.


Blue - Tony Wilkinson, Gary Williamson, John Brown, Phil Allan, Dwina Noesbar ('85), Kathryn Taffs, Danny Travers ('93), Con Nikolakopoulos ('95), Darren Jones ('00), Penny Bennett, Leila Wyatt ('01), Jeremy Smith ('05), Jeffrey Dutschke ('06), Melanie Johnson ('10).

Half Blue - Guy Moten ('90), Kathryn Taffs, Danny Travers, Amanda Sutton ('91), Diarmuid Crowley ('93), Simon Milnes ('95), Darren Jones ('99), Penny Bennett ('00), Jeffrey Dutschke ('05), Tahlia Christie ('08).

Club Letter (1) - Tony De Silva, Cathy S, Ttaska, Rose Maloney('85) , Brian Varcoe, David Adams, Maria Arthur, Breda Quinn ('90), Amanda Sutton, Robin Kildare, Kristen Lynert, Joanne Mitchell, Kirsty Dibden, Josie McInerny, Lisa Wallace, Leigh Johnston ('93), Jasmin Rieck, Sharon Kildare, Len Tanti ('95), Elizabeth Mapletoft ('97), Darren Jones, Michelle Kirby ('98), Penelope Bennett ('99), Fleur Bowden, Ninh Duong, Megan Field, Christine Lai, Gavin Watson ('01), Nathan Harvey, Brendan Hennessy, Jacqueline Munn, Charlie Pontecorvo, Leila Wyatt ('03), Jeffrey Dutschke, Katie Emmel, Martin Green, Sarah O'Dwyer, Louisa Sanchez ('05), Laura Teakle, Inke Jones, Sharon Lowe, Mark Jones ('06), Martin Schubert ('10), Tahlia Christie ('10), Paul Smith ('10).

Club Letter (2) - Timothy Bright, Russell Lee, Victoria Woods, Angela Selby, Sula Misirilis ('90), Gavin Watson ('99), Ben Harrison, Brendon King, Katherine Oborne, Dan Sergeant ('01), Fleur Bowden, Mark Jones ('03), Matt Gray ('05), Belinda Gibson ('08), Ben O'Donnell ('08), Paul 'Gonzo' Harrold ('09), Stephen Spurling ('09), Darren Jones ('10), Sarah Swift ('10),  Belinda Gibson ('10).


Competition MVP winners

Summer 2012-13 - Rebecca Harper (Waite A/B grade), Tess Leahy (Waite mixed C/D grade)

Winter 2011 - Ninh Duong (Mixed A)

Summer 2009-10 - Chris Sainsbury (Waite Mixed A/B)

Summer 2008-9 - Chantal Hadchiti (Waite Mixed E/F); Darren Jones (Waite Mixed A/B)

Summer 2007-8 Brenton Howe (Waite Mixed F/G)

Summer 2006-7 Inke Jones -(Waite Mixed A/B); Belinda Rawnsley (Waite Mixed E/F)

Summer 2005-6 Sharon Lowe - (Waite Mixed A/B)

Winter 2005 Darren Peters (Thursday E/F Grade); Michael Goedecke (Thursday H Grade)

Summer 2004-5 Darren Jones ( Waite Mxd A/B) (City Mens A); Belinda Rawnsley (Waite Mxd E/F)

Winter 2004 Christine Lai (City Mxd Sunday Cup); Joanna Mansell  (City Mxd E/F)

Summer 2003-4 Seth DeBolt (Waite Mxd D); Darren Jones (City Mens A); Barbara Morgan (Waite Mxd E)

Summer 2002-3 Jackie Munn (City Womens B)

Summer 1998-9 Christine Lai (Mxd A)